Hobit: Neočekávaná cesta

The Hobbit: An Unexpected Journey
Během návratu do Středozemě vás ovane příjemný pocit nostalgie. Zvlášť když se tento návrat koná po téměř 10 letech. Při pohledu na známá místa a setkání s neméně známými postavami, se člověk cítí, jako když se po dlouhé době vrací domů. A pokud jste Středozem dosud nenavštívili, nyní je ten pravý čas vydat se na cestu.

Zasazení

Jestli jste četli knižní předlohu, tak víte že děj Hobita se odehrává dlouho před dějem Pána Prstenů (asi 60 let). Kniha vypráví příběh Bilba Pytlíka, třinácti trpaslíků a samozřejmě i Gandalfa, který je po cestě provází. A na jakou cestu, že se to vydávají? Jejich cílem je Osamělá hora a trpasličí království Erebor, dávný domov Thorina Pavézi a dalších trpaslíků, který nyní obývá hrozivý Šmak.Zpracování

Peter Jackson a jeho tým mají již mnohé cenné zkušenosti z trilogie Pána Prstenů a na Hobitovi jsou tyto zkušenosti vidět. Obleky, zbraně, prostředí nedotčené přírody Nového Zélandu, to vše krásně připomíná starou dobrou Středozem. Film působí těžko popsatelným uhlazeným a čistým dojmem. Těžko říct zda je to způsobeno ostrostí a čistotou obrazu, či neobvyklým frameratem 48 FPS (běžně se u filmů využívá pouze 24 snímků za sekundu), nebo za to mohou příjemně saturované barvy. Nejspíš ale bude "na vině" kombinace všech zmíněných aspektů dohromady.Co se týče scénáře, občas se objeví nějaký ten vtip nebo narážka pro zasmání (třeba o tom, jak vznikl golf). Hudba využívá motivy z Pána Prstenů, aby nám připomněla, že tady to přece už známe. A do třetice dojem doplňují známé postavy v čele s Gandalfem. Příjemné je také setkání s Glumem, který je tentokrát díky výkonnějšímu hardwaru, lepším animačním nástrojům i motion-capturingu daleko detailnější a uvěřitelnější postavou. Obvzlášť zábavné je sledovat změny v Glumově tváři během hádanek s Bilbem.Kritika

Z řad filmových kritiků se šíří názory, že The Hobbit: An Unexpected Journey je příliš dlouhý, upovídaný film, který se zbytečně až příliš drží knižní předlohy. Podobné názory najdete i v komentářích na csfd.cz nebo imdb.com. Já osobně jsem se rozdělení tak krátké knihy na tři dlouhé filmy obával, nesmíme ale zapomínat, že Jackson do filmů přimýchal ještě dodatky z Pána Prstenů a snad i něco ze Sylmarillionu. U Pána Prstenů mne naopak mrzelo, že některé zásadní pasáže příběhu byly naprosto vynechány, toho se snad u Hobita obávat nemusíme. Film má přibližně dvě a půl hodiny bez titulků a ta doba z mého pohledu utekla jako nic, klidně bych se vydržel dívat další hodinu.Na druhou stranu největším záporem (za který ale tvůrci filmu neodpovídají) je český dabing. Těšil jsem se na originální znění, z trailerů i Pána Prstenů jsem zvyklý na původní hlasy herců a najednou přijde šok v podobě dabingu a u některých postav naprosto nepříjemných hlasů. Například Gorkil - král skřetů, má v originále mnohem lépe padnoucí hlas, vzhledem k charakteru postavy. Další výtka se netýká tolik filmu jako spíše 3D technologie projekce, která film výrazně ztmavuje a celkově mění odstíny barev.Závěr – zhlédnout, či nezhlédnout?

K jednomu se musím přiznat. Nejsem moc velkým příznivcem žánru fantasy. Již v raném dětství se v mém srdci pevně usadil žánr sci-fi. O to více pro mne vyniká Tolkienova Středozem, kterou jsem si jako jediný fantasy svět dokázal skutečně oblíbit. Pokud Středozem již dobře znáte a také si našla místo ve vašem srdci, pravděpodobně jste již Hobit: Neočekávaná cesta minimálně jednou viděli. Pokud jste však ve Středozemi noví, nebojte se s Hobitem do tohoto světa skočit rovnýma nohama. The Hobbit: An Unexpected Journey není možná takový trhák jak někteří čekali, přesto se však jedná o skvělý film. A my ostatní, kteří již trochu sled událostí známe, víme, že pravý spád příběh nabere až v následujícím filmu The Hobbit: The Desolation of Smaug, který přijde do kin již příští rok. Jen snad zbývá dodat, že se na první filmový díl Hobita budu muset ještě minimálně jednou podívat. Jedno zhlédnutí na "vstřebání" nestačí......Diskuse:

Autor:
Titulek:
Text:
Kolikátý je dnes den v měsíci? (číslo):

Článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Ohlédnutí za Gamescom 2014 E3 2013 – Co mne nejvíce zaujalo Nexus 7 - praktické zkušenosti
Dark Lords sklicko.cz sklicko.cz top-hry.sk
TOPlist
Mass Effect 3